Vše o grilování

Nastala doba rozpálených grilů. nabízíme několik málo rad pro úplné začátečníky a pro ostatní jen pro připomenutí.Také pro ty co jejich výsledek nebyl takový, jaký jste očekávali ? Snad Vám pomůže pár načich rad, které z Vás určitě udělají profesionála u Vašeho grilu.

 

  •     Jak zapálit dřevěné uhlí ?

    Pokud používáte dřevěné uhlí nebo uhelné brikety, podložte je novinovým papírem nebo kostkovou tuhého lihového podpalovače. Snažte se nepoužívat tekuté podpalovače, a pokud je přeci jen použijete, tak nikdy je nelijte na již doutnající nebo hořící uhlí. Hrozí, tak vzplanutí nejen grilovacího uhlí a láhve podpalovače, kterou držíte v ruce, ale i vás můžou zachvátit plameny, takže vždy lijte tekutý podpalovač na nezapálené nebo uhaslé uhlí.  Teprve pak uhlí zapalte a zhruba po 25 minutách je uhlí připraveno ke grilování.
    Daleko snazší je zapálení dřevěného uhlí nebo briket s podpalovacím komínkem. Nasypte uhlí nebo brikety do komínku, tak, aby byl zcela zaplněn, pak vložte na rošt grilu tuhý podpalovač, případně novinový papír, a zapalte jej. Komínek postavte na hořící lihovou kostku, a nechte uhlí nebo brikety v něm rozhořet. Rozhořené brikety pak nasypte na rošt grilu

  •     Jak zapálit plynový gril ?

    Nejdříve otevřete uzávěr na plynové nádrži, a potom otočte ovladače hořáků plynového grilu tak na 2-3 sekundy na maximum. Poté stlačte tlačítko se zapalováním. Plamen by měl po 1-2 zapáleních naskočit. Zavřete víko grilu, a nechte hořet gril na maximum dokud nedosáhnete teploty cca 300 stupňů. Gril se dobře prohřeje. Po dosažení teploty stáhněte intenzitu hořáků na hodnotu doporučenou pro pečení druhu masa, které chcete grilovat.
    Zkontrolujte,že před zapálením okapové kanálky a misky jsou čisté, a že tuk neodkapává pod gril na zem nebo tam kam nemá. Použijte jednorázově hlinové misky, nebo jiné nádoby na zachycení tuku i odkapávající šťávy. Pokud se uvnitř grilu vznítí plameny od zbytků mastnoty, nehaste je nikdy vodou, zavřete jen víko grilu, zamezte přístupu kyslíku, plameny samy zhasnou.

  •     Jak používat teploměr ?

    Velmi dobrým pomocníkem je teploměr.teploměr Vám řekne na jakou teplotu je Váš gril zrovna rozpálen. Teploměr bývá zabudovaný ve víku grilu - plynové grily bývají teploměrem již většinou vybaveny. Pokud chcete zjisti teplotu uvnitř grilovaného masa, použijte zapichovací teploměr.  Při měření tímto teploměrem vždy používejte ochranné rukavice jinak se můžete snadno spálit o rozpálený gril. Nikdy nenechávejte teploměr zapíchnutý v mase. Po změření teploty jej vyjměte, zaklopte víko grilu a pokračujte v grilování. Správné zjištění teploty a času , po kterou je maso teplotě vystaveno, je základním předpokladem správného grilování.

  •     Udržujte Váš gril v dobrém stavu

    Pravidelně odstraňujte připečený tuk, kousky odpadlého masa, nebo jiné připečené sedliny. Při menší vrstvě se Vám bude jednak vrstva snáze odstraňovat, a pak nemůže dojít z jejímu vznícení, a ovlivnění chuti grilovaného masa zápachem ze spáleného tuku. Používejte pravidelně čističe roštů a grilů, usnadní Vám práci, a Váš gril bude stále jako nový.

  •     Zavírejte víko grilu

    Při grilování nenechávejte víko grilu otevřené, pokud zrovnna neotáčíte maso, nebo jej poléváte marinádou. Zbytečně Vám uniká teplo, prodlužujete dobu grilování, vysoušíte maso a spotřebujete více plynu i uhlí.

  •     Používejte grilovací nářadí

    Použití správného grilovacího nářadí je jedním z nejčastěji opomíjených pravidel. Vidličky  na obracení masa by měly mít dlouhé rukojeti, totéž by se mělo týkat kleští nebo lopatek na obracení masových směsí. Nářadí by mělo být robustní, a otočit s ním větší kusy masa nesmí být nadlický výkon ! Při manipulaci používejte grilovací rukavice, především to platní pro zahradní grily na dřevěné uhlí kde hrozí větší možnost popálení.

  •     Začínejte postupně s doporučenými recepty

    Pokud nejste v grilování zběhlý, zkuste při Vašich prvních pokusech se zahradním grilem neexperimentovat, vykoušejte postupy doporučené na našich stránkách,  a až budete při grilování zdatní, začněte sami experimentovat s vlastními postupy. Vyhnete se pak zklamání ze slepých cest a nefungujících postupů při grilování.
    Počítejte s tím, že pokud je venku zima, prodlouží se grilovací čas. S grily lze grilovat většinou za každého počasí, myslete na to při vašem zimním grilování, aby Vaše steaky byly správně propečené. Nekteří lidé pokud nemají zahradu, tak rádi grilují i na balkoně svého bytu.

  •     Udržujte čistotu

    Myjte si ruce před každým grilováním , udržujte Vaše grilovací nářadí v čistotě. Zvláště když grilujte maso nebo drůbež v parném létě, je třeba dbát o správné postupy při tepelném zpracování masa. Nepokládejte již grilované maso na stolky nebo pracovní desky, na kterých jste předtím připravovali syrové maso - především u drůbeže. Tentýž postup se snažte dodržet i u grilovacích vidlic a dalšího nářadí.

  •     Kdy je maso správně grilované?

    Drůbež a ryby grilujte krátce, teplota uvnitř masa postačuje kolem 80 stupňů, kůžička kuřete by měla být lesklá, a lehce křupavá.
    Grilované steaky nechte po grilování pár minut odstát , šťáva z masa krásně prostoupí celým steakem a chuť bude výrazně lepší.
    Používejte hrubou přírodní sůl s většími krystaly, lépe ulpí na povrchu grilovaného masa. Maso solte, ale až po grilování, protože díky soli se při grilování z masa odpařuje voda a není tak šťavnaté.