zahrada1-728x90.jpg

Grilujeme ryby

Grilujte hlavně čerstvé sladkovodní ryby, nebo jen ryby krátkou dobu zmražené. Mražené nechte samovolně v lednici v dostatečném předstihu rozmrznout.

Lze grilovat všechny druhy sladkovodních ryb. Jejich maso je poměrně rychle upečené, a proto je nejlépe upravujeme vcelku, případně nakrájené na menší porce, filety či podkovy.

Pro ochucení masa sladkovodních ryb není potřeba dlouhodobé nakládání a marinování. Zpravidla stačí 30 – 60 minut před tepelnou úpravou maso osolit a okořenit a jen lehce potřít olejem, případně směsí z oleje, koření, bylinek a dalších ochucovadel připravte malé množství marinády a tou rybu potírejte.

Pro kořenění a ochucení používejte mořskou sůl (nejlépe nečištěnou přírodní) a jemnější koření, suché provensálské byliny, drcený kmín, čerstvě mletý pepř a podobně.

Rybu pokládáme na rošt až ve chvíli, kdy je rošt grilu dostatečně rozpálený a dřevěné uhlí (nebo jiný zdroj tepla) už jen sálá teplo a nic nehoří. Prudký plamen by rybu opálil a připálil.

Vynikající pomůckou při grilování ryb jsou nerezové kleště, do kterých rybu umístíme, upevníme a snadno s ní manipulujeme. Můžeme ji tak obracet, aniž bychom poničili její tvar, porce a strukturu masa.Ryba se vám v grilovacích kleštích při grilování nerozpadne. Před použitím je dobré kleště potřít olejem či máslem, aby se k nim ryba nepřipekla.

Naprosto ideální je, ke grilovaným sladkovodním rybám doplnit na samotném talíři trochu másla, může být i ochucené bylinkami, trochou česneku, kořením, hořčicí a podobně. Výborně se hodí, nabídnout ke grilované rybě kysanou smetanu ochucenou čerstvými posekanými bylinami a citronovou šťávou či kapkou octa. Je pochopitelné, že nejsnazší je sáhnout po prodávaných dresincích či grilovacích omáčkách, ale dejte pozor, ať si skvostnou a jemnou chuť masa z ryb nezastřete chutěmi,které se k rybě nehodí.